Geographical Norway – Gasado

800 DKK

Størrelsesguide

How to measure

“(Original guide)”, betyder at størrelsesguiden er udarbejdet af det enkelte brand.

Mærkerne står i alfabetisk orden.

Blauer

(Original guide)

cmSMLXL2XL3XL
Skulder44,5 – 46,545,5 – 4847 – 4948,5 50,550 – 5251,5 – 53,5
Bryst105 – 112110 – 117115 – 122121 – 128127 – 134133 – 140
Ærme (målt fra hals til håndled)87 – 8989 – 9191 – 9393,5 – 95,596 – 9897,5 – 99,5

 

BROOKS BROTHERS

(Original guide) Herre

Chest34H35/35H36/36H37/37H38/38H39/39H40/40H41/41H
Waist28H29H30H31H32H33H34H35H
Sweaters
Polo
Shirt
Outerwear
XSSM
Suit Jacket / Blazer3435363738394041
Shirt**14H1515H16

 

Chest42/42H43/43H44/44H45/45H46/46H47/47H48/48H49/49H50/50H
Waist36H37H38H39H40H41H42H43H44H
Sweaters
Polo
Shirt
Outerwear
LXLXXL
Suit Jacket / Blazer424344454647484950
Shirt**1616H1717H18

 

 

Carrera Jeans

(Original guide) Damer, Bukser & Nederdele

Size IT3840414244464748505254
Size EUR3436373840424344464850
Size US2627282930313233343638
International sizeXSSSSMMMLLXLXL
Waist (cm)6468707276808284889296
Hips (cm)8690929498102104106110114118

(Original guide) Damer, Jakker, Bluser & Trøjer

Size ITXSSMLXL
Chest (cm)7680/8488/9296/100104/108

 

Carrera Jeans

(Original guide) Herre, Bukser & Jeans

Size IT42444546474850525456586062
Size EUR36383940414244464850525456
Size US28293031323334363840424446
International sizeXSSSSMMLLXLXLXXL3XL3XL
Waist (cm)707477808284889298102106112116

(Original guide) Herre, Jakker, Bluser & Trøjer

SizeSMLXLXXLXXXL
Neck measurement (cm)384042454749
Chest (cm)8892/96100/104108/112116/120120/124

 

 

Cavalli

(Original guide) Damer

XSSMLXLXXL3XL
ITALY38404244464850
UK/AU681012141618
FR/SP34363840424446
GE32343638404244
US/CA2468101214
JAPAN57911131517
BRYST81 cm / 31.89”84 cm / 33.07”88 cm / 34.65”92 cm / 36.22”96 cm / 37.80”100 cm / 39.37”104 cm / 40.94”
TALJE63 cm / 24.80”66 cm / 25.98”70 cm / 27.56”74 cm / 29.13”78 cm / 30.71”82 cm / 32.28”86 cm / 33.86”
HOFTE88 cm / 34.65”91 cm / 35.83”95 cm / 37.40”99 cm / 38.98”103 cm / 40.55”107 cm / 42.13”111 cm / 43.70”

(Original guide) Herre, T-shirts, Polo, Suits & Bluser

STANDARDXSSMLXLXXL3XL4XL5XL
ITALY444648505254565860
UK343638404244464850
LENGTH697071727374757677
CHEST98102106110114118122126130
SLEEVE LENGTH2121.52222.52323.52424.525

 

 

Diesel

 

 

Dolce & Gebbana

(Original guide) Herre, Tops

IT SIZEROMAN NUMBERSFR SIZEUK SIZEUS SIZEJP SIZECN SIZE
44I403434XS165/80 A
46II423636S170/84A
48III443838M175/92A
50IV464040L180/100A
52V484242XL180/108A
54VI504444XXL185/112A

(Original guide) Herre, Bottoms

IT SIZEROMAN NUMBERSFR SIZEUK SIZEUS SIZEJP SIZECN SIZE
44I403434XS165/74 A
46II423636S170/78A
48III443838M175/82A
50IV464040L180/86A
52V484242XL185/90A
54VI504444XXL185/96A

 

 

ELLE SPORT

(Original guide) Damer

XSSMLXL
UK810121416
EU3638404244
Bryst81,5 cm86,5 cm91,5 cm96,5 cm101,5 cm
Talje65 cm70 cm75 cm80 cm85 cm
Hofter89 cm94 cm99 cm104 cm109 cm
Inder ben længde80 cm80 cm80 cm80 cm80 cm

 

 

Emporio Armani

(Original guide) Herre

ITUK/US
Jeans (inches)Bryst (inches)Skjorter (krave cm)Inches
XXS274432
XS28 – 2946343614
S30 – 31483637 – 3814.5 – 15
M32 – 33503839 – 4015.5 – 15 3/4
L34 – 35524041 – 4216 – 16.5
XL36 – 37544243 – 4417 – 17.5
XXL38 – 39564445 – 4618 – 18.5
XXXL40 – 41584647 – 4819 – 19.5

 

Emporio Armani

(Original guide) Damer

ITUK
JeansTalje str. (inches)StandardBryst(inches)
XXS22 – 2336430
XS24 – 2538632
S26 – 2740834
M28 – 29421036
L30 – 31441238
XL32 – 33461440
XXL34 – 35481642
XXXL36 – 3850 – 5218 – 2044 – 46

 

 

Fontana 2.0

Damer. Hvis du allerede kender din størrelse i dette brand, anbefaler vi, at du køber i størrelsen du normalt bruger.

EU30323436384042444648505254
US00246810121416182022
UK2468101214161820222426
IT34363840424446485052545658
XSXSXSSSMMLLXLXLXXLXXL
Bryst62-6566-6970-7374-7778-8182-8586-8990-9394-9798-102103-107108-113114-119
Talje51-5354-5657-5960-6263-6566-6970-7374-7778-8182-8586-9091-9596-102
Hofte72-7576-7980-8384-8788-9192-9596-9899-101102-104105-108109-112113-116117-121

 

 

Gas

(Original guide)

XXSXSSMLXLXXL
Italy36384042444648
UK681012141618
US2468101214
France34363840424446
Japan57911131517
Denmark32343638404244
Australia681012141618
UK/US waist24-252626-2727-2829-3031-3233-34

 

 

GEOGRAPHICAL NORWAY

(Original guide) Herre, tyk vinterjakke (PARKA), mål i cm

SMLXLXXL
Chest6164677073
Width5962656871
Lenght8082838587
Sleeve length6263646566
Armhole2930313233
Cuffs17171717.517.5
Shoulders length1818.51919.520.5
Neck width26.52727.52828.5
Hood width3333333333
Hood Length4040404040

 

GEOGRAPHICAL NORWAY

(Original guide) Damer, tyk vinterjakke (PULL-OVER PARKA), mål i cm

SMLXLXXL
½ Chest5257596265
½ Bottom5860636669
½ Center back length7375777981

(Original guide) Damer, (LADY LONG PARKA), mål i cm

SMLXLXXL
½ Chest5254576063
½ Bottom5557606366
½ Center back length8587899193

 

 

Guess

(Original guide) Damer, Kjoler og jumpsuits

OUR SIZESXSSMLXLXXL
384042444648
Shoulder (cm)38-39.538-39.539.5-4141-42.542.5-4444-45.5
Chest/Breast (cm)84-8989-9494-100100-106106-112112-118
Waist (cm)64-6969-7474-8080-8686-9292-98
Hips (cm)90-9595-100100-106106-112112-118118-124

(Original guide) Damer, Bukser og shorts

OUR SIZESXSSMLXL
24252627282930313233
Waist (cm)60.5-6363-65.565.5-6868-70.570.5-7373-75.575.5-78.578.5-81.581.5-84.584.5-87.5
Hips (cm)86.5-8989-91.591.5-9494-96.596.5-9999-101.5101.5-104.5104.5-107.5107.5-110.5110.5-113.5
THIGH (cm)50-5151-5252-5353-5454-5555-5657-5858-5959-6060-61

(Original guide) Damer, Toppe og Jakker

OUR SIZESXSSMLXL
SHOULDER (cm)38-39.538-39.539.5-4141-42.542.5-44
Chest/Breast (cm)80-8585-9090-9696-102102-108
Waist (cm)63-6868-7373-7979-8585-91
Hips (cm)89-9494-9999-105105-111111-117

 

 

Imperial

(Original guide)

 cm målXSSMLXLXXL
Skulder brede37,53940,642,243,845,4
Bryst8286909498102
Talje626870747882
Hofter909498102106110

 

 

Invicta

Damer

SizeXXSXSSMLXLXXL
UK/IR30323436384042
Dress Size06081012141618
USA02040608101214
EU36384042444648

 

 

Jaggy

International SizeJeans SizeWaist measurement
XXS25W-34L
XXS26W-34L26
XXS27W-34L27
XS28W-34L28
XS29W-34L29
S30W-34L30
S31W-34L31
M32W-34L32
M33W-34L33
L34W-34L34
L35W-34L35
XL36W-34L36
XL37W-34L37
XXL38W-34L38
XXL39W-34L39
XXXL40W-34L40
XXXL41W-34L41
XXXL42W-34L42
XXXL43W-34L43
XXXL44W-34L44
XXXL45W-34L45
XXXL46W-34L46

 

 

Napapijri

(Original guide) Herre,Jackets & Top

INTERNATIONALSIZEXSSMLXLXXL3XL
SIZE (GB)36384042485054
NECKinches1515.51616.51717.518
CHESTinches35 – 3636- 3838-3939-4141-4444-4646-49
WAISTinches31-3232-3434-3535-3737-4040-42.542.5-45
HIPinches34-3535-3737-38.538.5-4040-4343-45.545.5-48

(original guide) Herre, Trousers

INTERNATIONAL SIZEXSSMLXLXL-XXLXXLXXXL
SIZE28293031323334353638404244
SIZE (GB)10121415161820222426
WAISTinches29.5-3030.5-31.531-3232-3333-3434-3535-3636-3737-3839-4041-4243-4443-44
HIPinches37-3838-3939-4040-4141-4242-4343-4444-4545-4646-4848-5050-5252-54
INSEAMinches33333333333434343434.234.234.234.2

 

Napapijri

(original guide) Damer, Jackets & Tops

INTERNATIONALSIZEXSSMLXLXXL
SIZE (GB)8101214/161820/22
NECKinches1515.51616.51717.5
CHESTinches32-3434-3535-3737-3939-4242-44
WAISTinches24-2626-27.527.5-2929-3131-3434-36
HIPinches35-3737-38.538.5-4040-42.542.5-4545-47

 

 

Oxford university

(original guide) Herre

 NECKCHESTWAISTSLEEVE LENGTH
X SMALL13″ – 13.5″32″ – 34″26″ – 28″31″ – 32″
SMALL14″ – 14.5″35″ – 37″29″ – 31″32″ – 33″
MEDIUM15″ – 15.5″38″ – 40″32″ – 34″33″ – 34″
LARGE16″ – 16.5″41″ – 43″35″ – 37″34″ – 35″
X LARGE17″ – 17.5″44″ – 46″38″ – 40″35″ – 36″
XX LARGE18″ – 18.5″47″ – 49″41″ – 43″36″ – 36.5″

 

 

Pierre Cardin Underwear

(Original guide) Damer, Panty/girdle measurements

SizeFree sizeSMLEL
Waist65-70 cm58-62 cm63-67 cm68-72 cm73-77 cm
Hips91-96 cm84-88 cm89-93 cm94-98 cm99-103 cm

 

Pierre Cardin Underwear

(Original guide) Herre

General SizeChest Measurement
(in inches)
Waist Measurement
(in inches)
Arm Measurement
(in inches)
Small34-3628-3031.5-32
Medium38-4032-3432.5-33
Large42-4436-3833.5-35
X Large46-4840-4234.5-35
XX Large50-5244-4635.5-36

 

 

Pinko

(Original guide) Damer, Tøj

Tops36/XXS38/XS40/S42/M44/L46/XL46/XXL
Bottoms2324252627282930313233
Breast78828486889092949698102
Waist6064666870727476788084
Hips869092949698100102104106110
Shoulder width373838,53939,54040,54141,54243
Side lwngth107,5108108110110112112114114116116,5
Inseam80,580,580,5828283,583,5858586,586,5

 

 

Ralph Lauren

(Original guide) Herre, mål i cm

XSSMLXLXXL
CHEST78.7-86.488.9-9496.5-101.6106.7-114.3116.8-121.9124.5-132.1
NECK35.635.6-36.838.1-39.440.6-41.943.2-44.545.7-47
SLEEVE81.3-82.681.3-83.886.4-88.988.9-91.491.4-9494-96.5
WAIST66-71.171.1-76.278.7-86.488.9-96.5101.6-106.7109.2-114.3

 

 

Rum Knuckles

(Original guide) Herre, T-Shirt

SIZECMSINCHES
XS79-8631-34
Small86-9434-37
Medium96-10438-41
Large106-11442-45
XL117-12446-49
XXL127-13550-53
3XL137-14554-57
4XL147-15558-61

(Original guide) Herre, Long Sleeve T-Shirt

SIZECMSINCHES
XS79-8631-34
Small86-9434-37
Medium96-10438-41
Large106-11442-45
XL117-12446-49
XXL127-13550-53

(Original guide) Herre, Baseball T-Shirt

SIZECMSINCHES
Small86-9434-37
Medium96-10438-41
Large106-11442-45
XL117-12446-49
XXL127-13550-53

(Original guide) Herre, Hoodie

SIZECMSINCHES
Small89-9435-37
Medium96-10138-40
Large104-10941-43
XL112-11744-46
XXL119-12447-49

(Original guide) Herre, Sweatshirt

SIZECMSINCHES
Small89-9435-37
Medium96-10138-40
Large104-10941-43
XL112-11744-46
XXL119-12447-49

 

 

Timberland

(Original guide) Herre

USAEUJPUKBR
639245.536
6.539.524.5637
740256.537.5
7.54125.5738
841.5267.539
8.54226.5839.5
943278.540
9.543.527.5941
1044289.541.5
10.544.528.51042
11452910.543
11.545.529.51143.5
12463011.544
1347.53112.545.5
14493213.547
15503314.548
16513415.549

 

Timberland

(Original guide) Damer

USAEUJPUKBR
535.522333.5
5.53622.53.534
63723435
6.537.523.54.535.5
73824536
7.538.524.55.537
83925637.5
8.539.525.56.538
94026739
9.54126.57.539.5
1041.527840
114228941

 

 

TRUSSARDI

(Original guide) Herre, T-Shirts / Knitwear

XSSMLXLXXL3XL4XL
European/Italian size44464850525456/5858/60
Chinese size165/84A170/92A175/96A180/100A180/104A180/108A185/112A190/120A
French size40424446485052/5454/56
Spanish size42444648505254/5656/58
Chest (cm)889296100104110116122
Waist (cm)768084889298104110
Hips (cm)9296100104108114120126

 

 

Versace Jeans

(Original guide) Herre, Tøj

ITEUUK/US CHESTUK/US WAIST
44 / XS443428
46 / S463630
48 / M483832
50 / L504034
52 / XL524236
54 / 2XL544438
56 / 3XL564640
58 / 4XL584842
60 / 5XL605044
62 / 6XL625246

 

 

Von Furstenberg

(Original guide) Damer

US Size02468101214
US SizeXSXSSSMMLL
France3436384042444648
Italy3638404244464850
Germany3234363840424446

 

Alle størrelsesguide skal ses som vejledende, da målene kan variere, fra model til model.

Ryd

Prismatch på alle produkter i 30 dage

Vi sender inden 24 timer

Gratis og nem returnering

Kategorier: , , , , Varenummer: Gasado_man_black Tags:

Beskrivelse

Collection:Fall/Winter
Gender:Man
Type:Sweatshirt
Fastening:zip
Sleeves:long
External pockets:2
Material:cotton 65%polyester 35%
Pattern:solid colour
Washing:wash at 30° C
Model height, cm:185
Model wears a size:M
Hood:fixed
Inside:fleeced
Details:visible logoprints

Yderligere information

Vægt1 kg
Farve

Køn

Sæson

Mærke